Metsuri punahomejuustoa ja marjahilloa

  • 15 min Työaika
  • 15 min Valmistusaika
  • Helppo Vaikeustaso
  • Ei hyvä, 1 / 5
  • Parannettavaa, 2 / 5
  • Ihan ok, 3 / 5
  • Loistava, 4 / 5
  • Erinomainen, 5 / 5

3 arvostelua. Keskiarvo: 4/5

Ei arvosteluja

Resepti kaupallisessa yhteistyössä

Advertising information

Ainekset

2 annosta
  • 1 kiekko Herkkujuustola Metsuri punahomejuusto
Marja-rosmariinihillo:
  • ½ l pensasmustikka
  • ½ l mansikka
  • 2 tl vesi
  • 2 tl tuore rosmariini
  • 150 g hillo-marmeladisokeri

Viilenevien iltojen herkkuna tunnetut juustot löydät kotimaisen Herkkujuustolan tuottamana ja varmimmin K-ketjun kaupoista. Ja jos et löydä, pyydä juusto-osaston vastaavaa tilaamaan. Metsuri on lämmitettynä upean pehmeä ja sopivasti valuva punahomejuusto, jonka voit lusikoida suoraan suuhun tai dippailla rapeakuoriseen leipään. Kiehauta seuraksi herkullinen marjahillo.

Metsuri punahomejuustoa ja marjahilloa
1-2 annosta

1 kiekko Herkkujuustola Metsuri punahomejuustoa

Marja-rosmariinihillo

½ l pensasmustikoita
½ l mansikoita
2 tl vettä
2 tl hienonnettua tuoretta rosmariinia
150 g hillo-marmeladisokeria

Aloita hillosta jo mielellään edellisenä päivänä. Laita pensasmustikat, mansikat ja hienonnettu rosmariini, vesi ja hillo-marmeladisokeri kattilaan ja kiehauta. Anna kiehua hiljalleen noin 5 minuuttia. Kuori pinnalle mahdollisesti muodostuva vaahto ja laita hieman jäähtynyt hillo puhtaaseen kuumennettuun lasipurkkiin. Säilytä jääkaapissa.
Ota Metsuri punahomejuustosta pakkauskääre pois, mutta jätä puinen kuori paikalleen. Tee pintaan veitsellä ristikkäisviilto ja laita juusto leivinpaperilla vuoratulle pellille tai uunivuokaan 200 asteeseen ja kuumenna, kunnes juusto alkaa sulaa ja on sisältä valuvaa.
Tarjoa rapeakuorisen maalaisleivän ja marja-rosmariinihillon kanssa.

Vinkki!
Mikään ei estä syömästä tätä juustoa myös kylmänä.

Advertising information

Julkaisupäivä:

Reseptin on laatinut:

Yhteistyössä