Kuhaa, kasvislisäkettä ja macadamia-pestokastiketta
- 30 min Työaika
- 1 h Valmistusaika
- Keskitaso Vaikeustaso

Uusimmat reseptit
Advertising information
Ainekset
- 4 kuhafilee
- 1 dl vehnäjauho
- suola
- 2 - 2½ dl Keiju sitruuna & basilika yrttiöljy
- 200 g pikkuporkkana
- 200 g sokeriherneenpalko
- 2-3 valkosipulinkynsi
- 1 l vesi
- 2 suippopaprika
- 2 ruukkua tuore basilika
- 70 g parmesaanijuusto
- 50 g macadamiapähkinä eli australian pähkinä
Kevyt kala-ateria saa seurakseen pureskeltavan rapsakoita kasviksia ja macadamiapähkinöistä valmistettua pestokastiketta. Tämän ruoan valmistuksessa on käytetty Keiju sitruuna & basilika yrttiöljyä, joka antaa ruoalle raikkaan ja herkullisen maun.
Kuhaa, kasvislisäkettä ja macadamia-pestokastiketta
4 annosta
4 kuhafileetä
(1 dl vehnäjauhoja)
suolaa
Paistamiseen:
Keiju sitruuna & basilika yrttiöljyä
Kasvislisäke:
200 g naposteluporkkanoita (pikkuporkkanoita)
200 g sokeriherneenpalkoja
(1-2 valkosipulinkynttä)
1 l vettä
2 suippopaprikaa
Keiju sitruuna & basilika yrttiöljyä
ripaus suolaa
Macadamia-pestokastike:
2 ruukkua basilikaa
70 g parmesaanijuustoa
50 g macadamiapähkinöitä
1 valkosipulinkynsi
1 ½ -2 dl Keiju sitruuna & basilika yrttiöljyä
suolaa myllystä
Aloita ruoanvalmistus kasviksista.
Halkaise suippopaprikat kahteen osaan ja laita leivinpaperilla vuoratulle uunipellille kupera puoli ylöspäin. Pirskota pinnalle hieman sitruuna & basilika yrttiöljyä. Laita paprikat 250-asteiseen uuniin, kunnes pinnalle muodostuu ruskeita pilkkuja. Poista paprikoista kuori ja leikkaa reiluiksi suupaloiksi tai tarjoa puolikas paprika jokaista ruokailijaa kohden kokonaisena.
Kiehauta vesi ja lisää naposteluporkkanat hetkeksi kiehuvaan veteen. Keitä muutama minuutti. Valuta. Kuumenna sitruuna & basilika yrttiöljyä pannulla ja lisää porkkanat, sokeriherneenpalot ja halutessasi hienonnettua valkosipulia. Kääntele hetki kovalla lämmöllä.
Laita pestokastikkeen ainekset tehosekoittimeen tai leikkuriin ja pyöräytä tasaiseksi. Tarkista maku.
Kääntele kuhafileet suolalla maustetuissa vehnäjauhoissa tai paista sellaisenaan ilman jauhoja ja mausta valmiina. Kuumenna sitruuna & basilika yrttiöljyä pannulla ja paista kalafileet molemmin puolin.
Tarjoa kuhafileet kasvisten ja macadamia-pestokastikkeen kanssa.